Posledná cieľová čiara

SLOVÁ CAROLINE MANI

Medzinárodné pretekanie je mojím životom už viac ako 17 rokov, takže keď sedím a píšem, je pre mňa náročné dať 17 rokov plných pretekov a emócií na papier. Pretekala som 14 UCI Majstrovstiev sveta v cyklokrose a zopár UCI Majstrovstiev sveta MTB.

Moja tohtoročná cesta do Európy mala byť ako každý iný rok. V mojom rodnom meste som mohla vidieť starých priateľov, rodinu a dokonca som mohla pretekať na Svetovom pohári. Uvedomila som si, že som na inom mieste vo svojom živote a úprimne som nemala dostatočnú podporu alebo boj, aby som sa dostala dopredu. Väčšinu času v Európe som bola chorá, zranila som sa a vrátila som sa skôr, aby som sa pripravila na majstrovstvá sveta.

Tento rok bola moja posledná účasť na svetovom šampionáte CX a zostane výnimočná po zvyšok môjho života. Musím pretekať za Francúzsko v mojej adoptívnej krajine. Mohla som svojim francúzskym spoluhráčom ukázať, aký úžasný život tu mám. Teraz už chápu, prečo som tu zostala 10 rokov. Cyklokros v štátoch je ako veľká rodina a ľudia si užívajú zábavu pri sledovaní. Nezáleží na tom, či ste z Francúzska, Belgicka alebo USA. Fanúšikovia Vám budú fandiť a urobia Váš deň čarovným!

Cyklokros a komunita ma za posledných 10 rokov toľkokrát zachránili. Cyklokrosová komunita bola moja rodina a rozlúčka minulý mesiac bola intenzívna. Oznámenie môjho odchodu z medzinárodných pretekov bolo jedným z najťažších rozhodnutí, aké som kedy urobila. Jeden z mojich priateľov, ktorý pred rokmi odišiel do dôchodku, mi povedal, že budem vedieť, kedy bude čas, a posledných pár týždňov pred majstrovstvami sveta som prijala, že je to pre mňa koniec kapitoly.

Majstrovstvá sveta boli magické, pretože tam boli ľudia, ktorých mám rada, a mohla som sa o tento špeciálny deň podeliť so všetkými fanúšikmi. Fyzicky som na tom nebola najlepšie, ale vedela som, že sa ukážem a dám zo seba to najlepšie. Stále znova a znova mi nabiehajú zimomriavky. Posledná zákruta pretekov, konečne ma to nakoplo! Toto bola moja posledná dúhová cieľová čiara. Keď to píšem, cítim prichádzajúce emócie a vháňajú mi slzy do očí. Posledné metre pred cieľom slzy ako fanúšikovia horákov. Dala som do toho všetko, čo som v ten deň mala.

Smiala som sa tomu, že ma vybrali na dopingovú kontrolu a nedokázala som otvoriť všetky fľaše šampanského. Tequila shots a hurá s mojimi priateľmi, rodinou a spolujazdcami budú musieť počkať niekoľko minút?

Keď som mala 17 rokov, mojím snom bolo stať sa súčasťou francúzskeho tímu a chcela som vyhrať Nationals. Dostala som sa na najvyšší stupienok svetového pohára UCI MTB, obliekla som si dres lídra a postavila som sa na prvé pódium svetového pohára CX. Mojím najlepším umiestnením bola strieborná medaila na majstrovstvách sveta v roku 2016 a druhé miesto v rebríčku UCI. Tvrdo som pracovala, aby som sa tam dostala a zostanú to jedny z najpamätnejších pretekov v mojej kariére. Keď som začínala, mala som toľko snov a môžem povedať, že väčšinu z nich som si splnila a je ťažké nechcieť ďalšie.

Pretekanie na najvyššej úrovni znamená veľa práce a odriekania. Celý Váš život je organizovaný okolo tréningu, regenerácie, cestovania a životného štýlu. Na všetkých detailoch záleží a keď čo i len na sekundu zídete z koľajnice, má to veľký vplyv. Mám to šťastie, že ma podporuje moja rodina a priatelia. Je také ťažké požiadať ich, aby pochopili, prečo nie ste vždy fyzicky alebo duševne k dispozícii.

Zobudíte sa premýšľať o svojom dni a pracovať okolo svojho tréningového plánu.

Knihu nezatváram, ale idem na ďalšiu kapitolu. Občas sa mi to zdá ťažké prijať, ale teším sa na novú výzvu. Viem, že som dosiahla svoje najlepšie medzinárodné výsledky a teraz môžem robiť rôzne veci na motorke aj mimo nej. Keď zostarnete, uvedomíte si, že existuje viac ako len vyhrávať cyklistické preteky. Budem pokračovať v pretekaní motocykla na vysokej úrovni, ale už nepôjdem do zámoria. Chcem inšpirovať viac žien k jazdeniu. Chcem mentorovať mladších športovcov, aby som im pomohla mať rovnaké príležitosti ako ja.

Teraz je čas vrátiť sa do tréningu, aby sme boli pripravení na štrkové, cestné, mtb preteky a samozrejme celý kalendár UCI CX 2022 v USA!

Pozrite si upútavku na Unsettled Dirt, 3-dielnu sériu, ktorá sa odohráva v zákulisí svetového pohára Caroline Mani v roku 2022 v cyklokrose.